Jak wybrać firanki do salonu?

Należy mieć świadomość, że dobór firanek powinien być odpowiednio dostosowany do funkcji, jakie mają pełnić, a także stylu aranżacji czy wielkości wspomnianego pomieszczenia. Jeżeli zadaniem omawianego produktu ma być osłanianie szyby przed niechcianymi spojrzeniami z zewnątrz czy promieniami słonecznymi, rekomendowane jest postawienie na efektowną satynę lub gęsty żakard. Czym dokładnie powinny cechować się dobre firanki do salonu? O czym trzeba pamiętać przed podjęciem decyzji o zakupie?

Ustalenie przeznaczenia

Warto wiedzieć, że firany z gęstszych tkanin z roku na rok coraz częściej zestawiane są przez użytkowników z zasłonami. Ponadto nie służą tylko do dekoracji salonu, ale również osłony okien przed ewentualnymi promieniami słonecznymi. Godny uwagi jest fakt, że organtyny lub delikatne tiule będą w stanie przepuścić do wspomnianego salonu znacznie więcej światła. Oznacza to tym samym, że doskonale zdadzą egzamin w oknach wychodzących na północ. Z kolei w słabo doświetlonych wnętrzach zalecane jest rozważenie wyboru ukośnych firanek czy gotowych zestawów z tkaninami upiętymi po bokach. 

Rozświetlenie, a także optyczne powiększenie pomieszczenia 

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że firanki mogą optycznie powiększyć, pomniejszyć pomieszczenie lub stanowić tło dla całej aranżacji. Z kolei jasne tkaniny świetnie rozświetlą salon. Doskonale zdadzą egzamin w niewielkich wnętrzach. W przypadku większych salonów zalecane jest bardzo poważne zastanowienie się nad mocniejszymi kolorami, a także firankami z gęstymi wzorami. Warto zaznaczyć, że świetną opcją będą także połyskliwe tkaniny. Doskonałym przykładem mogą być firany satynowe.

Na jaką długość firan należy się zdecydować?

Godny uwagi jest fakt, że w jasnych i przestronnych pomieszczeniach fantastycznie będą się prezentowały długie firany. Mogą one zostać bez większego problemu połączone przez użytkownika z nowoczesnymi roletami czy ciężkimi zasłonami. Z kolei w mniejszym salonie lepiej sprawdzą się firanki sięgające parapetu. Ponadto bardzo ciekawy rezultat można uzyskać w przypadku dłuższych zasłon. 

Dopasowanie firan do aranżacji

Należy mieć świadomość, że dekoracja okien może stanowić bardzo mocny punkt aranżacji. Warto zatem zadbać o to, by omawiane firany odpowiednio pasowały do całego wystroju w salonie. Do białych ścian najlepiej kupić kolorowe lub wzorzyste firanki. W przypadku nowoczesnych salonów użytkownicy powinni zdecydować się na minimalizm i postawić na lekki tiul bez wzorów czy organtynę. Koronkowe firany z pojedynczym wzorem świetnie będą komponowały się z drewnianymi, klasycznymi meblami.